Sezon 1979 (judo)

Z Historia Wisły

20 lat sekcji judo w Wiśle
20 lat sekcji judo w Wiśle

Spis treści

Zarząd i kadra sekcji

Kronika sportowa

  • Drużynowe Mistrzostwa Polski
  • Seniorzy
    • 1979 - IV
  • SPOTKANIA TOWARZYSKIE MIĘDZYNARODOWE I KRAJOWE
    • 1979 Lipsk, Wisła, - SC Lipsk II (NRD), 4 - 3
    • Lipsk, Wisła, - Rotation Berlin (NRD), 2 - 5
    • Lipsk, Wisła, - Wohlgast (NRD), 7 - 0
    • Lipsk, Wisła, - SC Lipsk I (NRD), 1 - 6
    • Kraków, (Biała Gwiazda Wisły - Im.;)
    • Kraków, Wisła - TU Drezno (NRD), 7 - 0
    • Kraków, Wisła - Judo Club Wiedeń (Austria), 4 - 2
    • Kraków, Wisła - Honved Solvay Bekescsaba (Węgry), 5 - 0
  • MECZE MIĘDZYPAŃSTWOWE REPREZENTACJI POLSKI I REPREZENTACJI GWARDYJSKIEGO PIONU SPORTOWEGO


Doniesienia prasowe

Gazeta Południowa. 1979, nr 27 (6 II) nr 9546

Mistrzostwa Krakowa w judo

Rozegrano mistrzostwa Krakowa seniorów w judo. Wyniki. Waga 66 kg: 1. Wiącek, 2. Malandowicz, 3. Gunia. W. 65 kg: 1. Kuczyński, 2. Gawlik, 3. Wolfinger. Waga 71 kg: 1. Tabaszewski, 2. Chruściel, 3. Kamiński. W. 78 kg: 1. Zborowski, 2. Gonciarczyk, 3. Jazgier. W. 86 kg: 1. Liro, 2. Sufczyński, 3. Rumiński. W. 95 kg: 1. Dworczyński, 2. Pająk, 3. Ucherek. W. + 95 kg: 1. Ryś, 2. Staropilny, 3. Obal. Wszyscy medaliści są z Wisły.



Gazeta Południowa. 1979, nr 29 (8 II) nr 9548

W Rzymie odbył się międzynarodowy turniej drużyny w judo, w którym polski zespół zajął trzecie miejsce za Japonią i Włochami, a przed Austrią. W naszym zespole wystąpiło dwóch wiślaków: Nowakowski oraz Hałabuda i należeli oni do silnych punktów polskiej drużyny. Nowakowski wygrał dwie walki, przegrywając tylko z mistrzem olimpijskim — Japończykiem Uemurą i to po wyrównanym pojedynku. Natomiast Hałabuda jedną walką wygrał, jedną przegrał, a jedną zremisował. —


Wojciech Dworczyński opowiedział młodzieży o swojej bogatej karierze

Echo Krakowa. 1979, nr 31 (10/11 II) nr 10296

UCZNIOWIE i wychowankowie Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Miodowej 36 od kilku lat organizują w styczniu rozgrywki sportowe w kilku dyscyplinach, do udziału w których zapraszają inne szkoły. W tym roku, w piłce siatkowej, nożnej, kometce i tenisie stołowym rywalizowali z SP nr 14. W zakończeniu imprezy udział wziął 2-krotny mistrz Polski w judo Wojciech Dworczyński z Wisły. Opowiedział on młodzieży o swojej bogatej karierze sportowej. Organizatorem spotkania był nauczyciel wf, mgr Maciej Zdebski.


Gazeta Południowa. 1979, nr 53 (9 III) nr 9572

W Sofii rozegrano międzynarodowy turniej judo seniorów w silnej obsadzie. Startowała także reprezentacja Polski, w której najlepiej spisali się zawodnicy Wisły Kraków. Hałabuda w wadze 78 kg zajął drugie miejsce, natomiast Nowakowski w wadze powyżej 95 kg był trzeci.

Gazeta Południowa. 1979, nr 71 (30 III) nr 9590

Medaliści trenera Cz. Łaksy

Jak już informowaliśmy, pięknym sukcesem judoków Wisły zakończyły się rozegrane ostatnio we Włocławku indywidualne mistrzostwa Polski seniorów.

Podopieczni trenera CZESŁAWA ŁAKSY zdobyli aż 8 medali, w tym 1 złoty, 3 srebrne i 4 brązowe. W nieoficjalnej punktacji klubowej mistrzostw wiślacy zajęli zdecydowanie pierwsze miejsce — 42 pkt., wyprzedzając Wybrzeże Gdańsk — 21 pkt. W 23-letniej historii, mistrzostw krajowych w judo jeszcze nigdy reprezentanci jednego klubu nie wywalczyli tak dużej liczby medali. z Ten sukces krakowian nie jest dziełem przypadku. Judocy Wisły od lat należą do najlepszych w kraju. Przy klubie utworzony został jeden z czterech ośrodków olimpijskich w kraju w tej dyscyplinie sportu. Minio słabych warunków treningowych (jedna niewielka salka) praca szkoleniowa stoi tu na wysokim poziomie. W sekcji ćwiczy ponad 200 zawodników pod kierunkiem 6 trenerów. Nawiązano ostatnio współpracę z doc. Adamem Klimkiem z krakowskiej AWF, który przeprowadza interesujące badania zawodników. Wyniki tych badań wykorzystują w swej pracy trenerzy.

Bardzo dobrze układa -się też współpraca Wisły z MKS Jordan Kraków. Na podstawie porozumienia pomiędzy obydwoma klubami, w Jordanie prowadzi się szkolenie juniorów młodszych, a najlepsi zawodnicy ;zasilają następnie sekcje „Białej Gwiazdy”. Wiślacy mają więc zapewniony dopływ utalentowanych zawodników.

A oto krótkie wizytówki judoków krakowskich,- którzy zdobyli medale na ostatnich mistrzostwach Polski.

JOZEF PUSTELNIK — brązowy medal w wadze 60 kg. Był to jego pierwszy medal na MP. Lat 24. ANDRZEJ CZERMAK — brązowy medal w w. 71 kg. Po raz drugi wywalczył-.”brąz.” na MP.

Członek kadry olimpijskiej grupy „B”. Lat 23.

WITOLD CHRUŚCIEL — brązowy medalista w wadze 71 kg.

Rok temu przyjechał, do Krakowa z Rzeszowa na studia i zasilił Wisłę. Poczynił wyraźne postępy, a potwierdzeniem jest wywalczony.

w dobrym stylu medal na MP.. Pierwszy w. jego krótkiej karierze sportowej. Lat 20.

HENRYK HAŁABUDA — medal srebrny w wadze 78 kg. Był to drugi medal na MP tego zawodnika. Członek kadry olimpijskiej grupy „B”. Lat 23.

STANISŁAW LIRO — srebrny medal w wadze 86 kg. Po raz drugi wywalczony medal na MP seniorów. Członek kadry olimpijskiej grupy „B”. Lat 23.

WOJCIECH DWORCZYNSKI — pierwszy w wadze 95 kg i drugi W kategorii open. W wadze półciężkiej jako jedyny zawodnik mistrzostw we Włocławku wygrał wszystkie walki przed czasem. Po raz piąty zdobył tytuł mistrza Polski. Najlepszy nasz zawodnik od kilku lat w tej kategorii wagowej. Członek kadry olimpijskiej grupy „A”. Lat 26.

DARIUSZ NOWAKOWSKI — trzeci w wadze ciężkiej. Członek kadry olimpijskiej grupy „B”, Był to jego piąty medal na MP. Lat 26.


Gazeta Południowa. 1979, nr 112 (21 V) nr 9631

Sekcja judo MKS Jordan Kraków, powstała w 1959 roku i obecnie obchodzi jubileusz 20-lecia swej działalności. Zaczęło się od utworzenia grupy samoobrony, z której rekrutowali się później pierwsi judocy. Założycielem i zarazem trenerem sekcji był Marian Nowak. Dziś judoków Jordana szkoli syn Mariana — Władysław Nowak, który kontynuuje tradycje rodzinne i to z bardzo dobrymi wynikami.

Ponieważ Jordan szkoli zawodników tylko w kategorii juniorów, przechodzą oni następnie, na podstawie porozumienia międzyklubowego. do Wisły, gdzie z powodzeniem występują w wiślackiej drużynie pierwszoligowej. Jubileusz 20-lecia sekcji judocy Jordana będą chcieli uczcić dobrymi wynikami na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieży.

Gazeta Południowa. 1979, nr 156 (13 VII) nr 9675

15 judoków z Krakowa zakwalifikowało się do VI Ogólnopolskiej Spartakiady Młodzieży. Są to — wśród juniorów młodszych: Rozpondek, Trela, Limanówka, A. Radoń, Grabski, Banaś, Waśkiewicz. M. Radoń, Nawrocki, Rynduch, Gibek (wszyscy Jordan Kraków); wśród juniorów starszych: Wolfinger; Murzyn, Lubas i Kuniński (wszyscy Wisła). Grupa spartakiadowa Judoków przebywa aktualnie na zgrupowaniu w schronisku PTTK na Jaworzynie Krynickiej. Kierownictwo schroniska stworzyło młodym sportowcom i trenerowi Wł. Nowakowi bardzo dobre warunki szkoleniowe

Gazeta Południowa. 1979, nr 206 (13 IX) nr 9725

„GTS Wisła” przyjmuje zapisy do Sekcji Judo chłopców urodzonych w 1962 r. i młodszych. Zapisy u instruktorów codziennie w godz. od 15—18 ul. Reymonta 22.

Gazeta Południowa. 1979, nr 232 (15 X) nr 9751

20 lat temu powstała sekcja judo GTS Wisła Kilku zawodników krakowskiego AZS Działkowiec, Eliasz, Kalina, Przydziała, Łaksa i Tryszka wspólnie z trenerem Hapkiem postanowiło zmienić barwy klubowe i rozpocząć treningi w wiślackim Klubie, który już wcześniej prowadził w swych obiektach zajęcia z samoobrony i judo. Ówczesne władze GTS z prezesem pik S. Żmudzińskim na czele przyjęły tę grupkę zawodników, tworząc nową sekcję i stwarzając jej odpowiednie warunki szkoleniowe Dość szybko judocy Wisły zaczęli odnosić znaczące sukcesy.

Pierwszy tu wicemistrzostwo Polski Czesława taksy w 1960 roku Ten sam zawodnik w pięć lat później sięgnął po tytuł mistrzowski, a w 1966 roku został, jako pierwszy polski judoka. wicemistrzem Europy w wadze lekkiej Jest to, jak dotąd, największy międzynarodowy sukces sekcji. Drużyny Wisły należały do najlepszych w kraju I tak juniorzy zdobyli w 1961 roku tytuł mistrzowski, a w rok później seniorzy wywalczyli srebrny medal podczas mistrzostw Polski.

W 1968 roku trenerem-koordynatorem sekcji został Czesław taksa. który pełni tę funkcję do dziś W tym też czasie największy swój sukces międzynarodowy odniósł Edward Suchan, zdobywając brązowy medal podczas akademickich mistrzostw świata w Lizbonie. W dwa lata później kolejny medal dla klubu i sekcji zdobył Wojciech Dworczyński, sięgając po tytuł mistrza Europy juniorów. W 1971 roku znów Dworczyński wywalczył brązowy medal na ME młodzieży. W tych samych zawodach trzecie miejsce zajął drugi wiślak - Jerzy Wołoch. W 1975 roku judocy Wisły zostali drużynowymi mistrzami Polski W roku następnym notujemy kolejny sukces międzynarodowy zawodnika Wisły Tym razem Henryk Hałabuda wrócił z ME juniorów rozgrywanych w Łodzi ze srebrnym medalem, natomiast z mistrzostw świata młodzieży z Madrytu z medalem brązowym.

To są największe sukcesy wiślaków. Medali było znacznie więcej, bo tylko podczas indywidualnych MP seniorów krakowianie 44 razy stawali na podium dla zwycięzców Judocy Wisły wielokrotnie występowali w reprezentacji Polski.

Aktualnie w kadrze olimpijskiej znajdują się Dworczyński (gr. A) Hałabuda. Czerniak. Liro i Nowakowski (gr. B) Dworczyński ma prawie pewny start w Moskwie, jest bowiem w swej kategorii wagowej najlepszy w kraju Byłby to w:ęc pierwszy olimpijczyk w sekcji Ale i pozostała czwórka nie jest bez szans na zdobycie paszportów olimpijskich.

Są to więc znaczące sukcesy sportowe, liczące się w dorobku wiślackiego klubu Kierownictwo Wisły doceniając osiągnięcia Czesława Łaksy i jego podopiecznych nie Jest, jednak w stanie natychmiast poprawić słabych warunków treningowych sekcji, która dysponuje tylko niewielką salką do ćwiczeń. Dopiero po oddaniu do użytku powstającej hali sportowej, sekcja judo otrzyma nowe pomieszczenia treningowe.

Obok Cz. Łaksy szkoleniem zawodników zajmują się: J. Wołoch, St. Mrzygłocki, E. Suchan, L. Sołtykiewicz i J. Spisak.

Kierownikiem sekcji jest mjr Wł. Nowak, a kierownikiem pierwszego zespołu kpt. A. Weber T. G.

Gazeta Południowa. 1979, nr 252 (8 XI) nr 9771

Rozegrano strefowy turniej juniorów w judo, podczas którego dobrze spisali się zawodnicy Jordana Kraków i Wisły. Pierwsze miejsca zajęli: Limanówka, Kwaśny, Rynduch, Nawrocki (wszyscy Jordan) oraz Manandowicz (Wisła), drugie miejsca wywalczyli: Murzyn (Wisła) i Gibek (Jordan). Wszyscy zakwalifikowali się do ogólnopolskiego turnieju w Lublinie.

Gazeta Południowa. 1979, nr 259 (16/17/18 XI) nr 9778

Członkowie sekcji judo GTS Wisła Kraków: działacze, zawodnicy i trenerzy (w sumie 70 osób) włączyli się czynnie do akcji rewaloryzacji miasta. Przez dwa dni pracowali w czynie społecznym w budynku w Rynku Głównym 25, pomagając brygadom remontowym. Może za przykładem judoków Wisły pójdą także inne grupy sportowe?

Gazeta Południowa. 1979, nr 274 (6 XII) nr 9793

Dziś o godz. 16 w sali konferencyjnej GTS Wisła przy ul. Reymonta rozpocznie się kurs dla sędziów judo.


Gazeta Południowa. 1979, nr 284 (19 XII) nr 9803

Judocy Wisły

Zakończyły się rozgrywki pierwszej ligi judo. W ostatnich meczach Wisła Kraków pokonała dwukrotnie Kadrę Rembertów 10:4 (79:24) i 10:4 (78:19) oraz przegnała z Gwardią Warszawa 6:8 (39:47) i 0:8 (28:47).

Tytuł mistrza Polski zdobyli judocy Gwardii Wrocław, którzy nie przegrali podczas rozgrywek ani jednego spotkania.

Wiślacy zajęli ostatecznie czwarte miejsce. Możliwości krakowian sięgały znacznie, wyżej, jednakże trzeba przypomnieć, że wiślacy prawie za każdym mena 4 miejscu ale występowali w mocno osłabionym składzie. Spowodowały to liczne kontuzje, a także powołanie do służby wojskowej kilku podopiecznych trenera Czesława Łaksy.

I tak na przykład w sobotnich meczach Wisła wystąpiła bez Czermaka i Liry.

W przyszłym roku ekstraklasa judo wystartuje dopiero po Olimpiadzie w Moskwie. Rozgrywki zostaną zreformowane, zespoły pierwszoligowe składać się będą tylko z seniorów, (dotąd występowali także juniorzy).

I liga powiększona zostanie do 10 zespołów.

1. Gwardia Wr. 32: 9 148— 78

2. Gwardia Kosz. 28: 4 135— 89

3. AZS AWF 18:14 116—108

4. Wisła 16:16 120—104

Plebiscyt „Gazety Południowej” na pięciu najlepszych trenerów

Echo Krakowa. 1980, nr 23 (30 I) nr 10578

ZAKOŃCZYŁ się IV plebiscyt „Gazety Południowej” na pięciu najlepszych trenerów województw: m krakowskiego, nowosądeckiego i tarnowskiego w 1979 roku. Napłynęło ponad 3800 kuponów. Pierwsze miejsce zajął szkoleniowiec Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Krakowie, trener pływaczek m. in. Agnieszki Czopkówny — Jacek CHOYNOWSKI, który uzyskał 8560 pkt.

4. Czesław Łaksa — 5030 pkt.— trener judoków Wisły, zdobywców 8 medali w ub. mistrzostwach” Polski, jego wychowankowie — Nowakowski i Dworczyński mają szanse wyjazdu na TO do Moskwy



Poprzedni sezon Powrót Następny sezon