1979.03.23-25 Mistrzostwa Polski w judo. Włocławek

Z Historia Wisły

      • 1 Edmund Schulz GKS WYBRZEŻE, Gdańsk 60kg
      • 2 Przemysław Dyczkowski OLIMPIA, Poznań 60kg
      • 3 Marian Donat GKS CZARNI, Bytom 60kg
      • 3 Józef Pustelnik WISŁA, Kraków 60kg
      • 1 Adam Sikora KADRA REMBERTÓW, Warszawa 71kg
      • 2 Marian Tałaj GWARDIA, Koszalin 71kg
      • 3 Witold Chruściel WISŁA, Kraków 71kg
      • 3 Andrzej Czermak WISŁA, Kraków 71kg
      • 1 Jarosław Brawata GKS WYBRZEŻE, Gdańsk 78kg
      • 2 Henryk Hałabuda WISŁA, Kraków 78kg
      • 3 Adam Adamczyk GWARDIA, Warszawa 78kg
      • 3 Andrzej Grzegorzek GWARDIA, Katowice 78kg
      • 1 Zbigniew Bielawski AZS SANDOKAI, Wrocław 86kg
      • 2 Stanisław Liro WISŁA, Kraków 86kg
      • 3 Bogusław Hanc AZS AWF, Wrocław 86kg
      • 3 Wiesław Chaberski WKS FLOTA, Gdynia 86kg
      • 1 Wojciech Dworczyński WISŁA, Kraków 95kg
      • 2 Janusz Gałecki GWARDIA, Koszalin 95kg
      • 3 Henryk Sienkiewicz POLONIA, Bydgoszcz 95kg
      • 2 Ryszard Pujszo PTS Polonia, Bydgoszcz +95kg

Gazeta Południowa. 1979, nr 66 (24/25 III) nr 9585

Dworczyński mistrzem Polski

Wczoraj rozpoczęły się we Włocławku 23 Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w Judo. Na starcie stanęło 120 zawodników z 30 klubów. Bardzo dobrze spisali się w pierwszym dniu zawodów zawodnicy krakowskiej Wisły, którzy wywalczyli 4 medale, w tym jeden złoty, dwa srebrne i jeden brązowy.

W wadze 78 kilogramów krakowianin Hałabuda zajął drugie miejsce przegrywając w finale z Brawata (Wybrzeże Gdańsk).

W wadze 86 kilogramów w finale znalazł się także wiślak Stanisław Liro, który stanął do walki o złoty medal ze Zbigniewem Bielawskim z AZS Wrocław. Krakowianin w eliminacjach bił się znakomicie, w swej najważniejszej walce nie potrafił jednak zaprezentować wszystkich umiejętności, był usztywniony, nie najlepiej rozegrał też ten pojedynek pod względem taktycznym i przegrał minimalnie, bo tylko na kokę.

Najlepiej z judoków Wisły spisał się wczoraj Wojciech Dworczyński w wadze do 95 kilogramów. Krakowianin wygrał wszystkie walki przed czasem, deklasując rywali. W finale po konał Gałeckiego z koszalińskiej Gwardii i zdobył złoty medal, Jest to czwarty tytuł mistrza Polski tego zawodnika.

W wadze powyżej 95 kilogramów Dariusz Nowakowski z Wisły wywalczył brązowy medal.

Oto Wyniki — waga 78: Brawata (Wybrzeże Gdańsk), 2. Hałabuda (Wisła), 3. Adamczyk (Gwardia Warszawa) i Grzegorzek (Gwardia Katowice), waga 86 kg: 1. Bielawski (AZS Wrocław), 2. Liro (Wisła), 3. Hanz (AZS Wrocław) i Chaberski (Flota Gdynia), waga 95 kg: 1. Dworczyński (Wisła), 2. Gałecki (Gwardia Koszalin), 3. Sączka (Gwardia Bielsko) i Sienkiewicz (Polonia Bydgoszcz), waga powyżej 95 kg: 1. Zausz (Gwardia Wrocław), 2. Pujszo (Polonia Bydgoszcz), 3. Nowakowski (Wisła) i Kafka (ROW Rybnik).

Pozostali zawodnicy Wisły, którzy startowali wczoraj zajęli następujące miejsca: Sufczyński był piąty w wadze 86 kg, a siódme pozycje zajęli Zborowski w wadze 78 kg i Staropilny w wadze powyżej 95 kg. W niedzielę zakończenie Mistrzostw Polsk


Echo Krakowa. 1979, nr 66 (24/25 III) nr 10331

WŁOCŁAWEK. Podczas mistrzostw Polski w judo W. Dworczyński (Wisła) zdobył zloty medal, H. Hałabuda i S. Liro (obaj Wisła) zdobyli wczoraj srebrne medal

Gazeta Południowa. 1979, nr 67 (26 III) nr 9586

Osiem medali judoków Wisły

Wczoraj we Włocławku zakończyły się 23 Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorów w judo. Po zawodach trenerowi Wisły Czesławowi Łaksie składano liczne gratulacje. Nic dziwnego — jego podopieczni wywalczyli aż osiem medali (na 31 możliwych do zdobycia), w tym jeden złoty, trzy srebrne i cztery brązowe.

Jak już pisałem, w piątek medale dla „ Białej Gwiazdy” wywalczyli: Dworczyński — złoty, Liro i Hałabuda — srebrne oraz Nowakowski — brązowy. Natomiast w sobotę krakowianie stawali na podium dla zwycięzców trzykrotnie. W walce 60 kg Józef Pustelnik zdobył brązowy medal. Był to jego pierwszy medal w mistrzostwach Polski. Przegrał on tylko jedną walkę z późniejszym wicemistrzem kraju Dyczkowskim z Olimpii Poznań. W pojedynku o brązowy medal Pustelnik pokonał swego kolegę klubowego Wiącka. Ten ostatni zajął piąte miejsce w tej kategorii Wagowej. W. wadze 71 kg aż dwóch wiślaków stanęło na podium dla zwycięzców. Brązowe medale wywalczyli bowiem Witold Chruściel i Andrzej Czermak.

Czermak powtórzył swój ubiegłoroczny sukces, kiedy to podczas MP był także trzeci We Włocławku zawodnik ten przegrał tylko jedną walkę z Marianem Tałajem. Natomiast miłą niespodziankę sprawił 20-letni Chruściel, który wszedł po raz pierwszy do krajowe: czołówki wśród seniorów. Wiślak uległ tylko późniejszemu mistrzowi Adamowi Sikorze. W tej kategorii wagowej doszło do dużej niespodzianki, bowiem w finale nieobjęty szkoleniem centralnym Adam Sikora z Kadry Rembertów pokonał po bardzo ciekawej walce brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich z Montrealu, wielokrotnego mistrza Polski Mariana Tałaja z Gwardii Koszalin.

Wczoraj w ostatnim dniu zawodów 27 judoków stanęło do walki w kategorii wszechwag.

W finale spotkali się Wojciech Dworczyński z Wisły Kraków i Waldemar Zausz z Gwardii Wrocław. Obydwaj wywalczyli tytuły mistrzowskie w piątek, krakowianin w wadze półciężkiej. a wrocławianin w wadze ciężkiej. Pojedynek był bardzo zacięty i wyrównany, żaden z finalistów nie zdołał wykonać rzutu. Przy czystej tablicy sędziowie stosunkiem głosów 2:1 wskazali na Zausza i on też zdobył tytuł mistrza Polski.