Konrad Winkler

Z Historia Wisły

Konrad Sebastian Winkler - (ur. 20 stycznia 1882 w Warszawie, zm. 16 stycznia 1962 w Krakowie, malarz i teoretyk sztuki, przedstawiciel awangardowej polskiej szkoły formizmu. Na polu sportowym szermierz, Mistrz Polski i olimpijczyk z Paryża 1924.

Winkler drugi z lewej w 1922 roku w barwach AZS
Winkler drugi z lewej w 1922 roku w barwach AZS

Według notatki prasowej z epoki Winkler był kierownikiem sekcji szermierki w Wiśle na przełomie 1909 i 1910 roku (choć niewykluczone, że notatka jest nieprecyzyjna i należy ją interpretować w ten sposób, że szermierze stanowili osobną sekcją Krajowego Związku Turystycznego, a nie Wisły. Za taką wersją przemawia brak innych źródeł potwierdzających uprawianie wówczas szermierki w Wiśle).

Ruch, Nr 3 (93), 11 lutego 1910, str.35:

"Klub nożnej "Wisła" w Krakowie stanowi pod przew. insp. Łopuszańskiego sekcyę osobną krajowego związku turystycznego. Klub ten - obok uprawiania nożnej - posiada oddział szermierczy, złożony z kilkudziesięciu członków pod kierunkiem p.Winklera, nadto tor łyżwiarski i saneczkowy. Ślizgawka "Wisły", zajmująca ok. 6000 m.2, jest największą w Krakowie".

W 1911 roku Winkler startował w Pierwszych Igrzyskach Polskich (nie jest pewne, czy reprezentował wtedy jakiś klub).

Według niektórych źródeł Winkler był w owych latach działaczem Krakowskiego Klubu Szermierzy - nie wiadomo czy między KKS i Wisłą był jakiś związek. W późniejszych latach Winkler reprezentował AZS Kraków. W jego barwach został w 1924 roku mistrzem Polski w szabli i florecie. W tym samym roku startował na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu we florecie indywidualnie i w szabli drużynowo.

Brak jest dalszych informacji o wiślackich szermierzach z epoki galicyjskiej.