Barwy

Z Historia Wisły

Od 1906 roku, czyli od powstania Towarzystwa Sportowego, przez dziesiątki kolejnych lat aż do czasów obecnych, Wisłę charakteryzowały jedynie trzy kolory. Każdy kibic w Krakowie i większość w Polsce wie, że tradycyjne barwy „Białej Gwiazdy” to barwy czerwono-biało-niebieskie. Nie każdy jednak wie, czemu właśnie takie barwy przyjęła Wisła.


Czerwony

Kolor czerwieni z Wisłą związany jest od 1907 roku. Konkretnie od fuzji z drużyną Jenknera. W wyniku tego połączenia, wiślacy zyskali czerwone koszulki, w których grają do dziś.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Stroje sportowe (piłka nożna).

Ze względu na koszulki, w prasie sportowej (szczególnie przedwojennej), przylgnęło do Wisły określenie „Czerwoni”. Od 1907 roku, również tarcza w herbie Wisły jest czerwona. Mimo iż kształt samej tarczy wielokrotnie ulegał modyfikacji to jego barwa zawsze pozostała czerwona.


Biały

Biel w Wiśle pojawiała się na przełomie roku 1910 i 1911. Wówczas zmieniono dotychczasowy kolor gwiazdy na biały, aby podkreślić patriotycznego ducha klubu. Czarne dotychczas mankiety i kołnierzyki koszulek również zmieniły kolor na biały. Czerwone koszulki wraz z białą gwiazdą (oraz innymi białymi wstawkami) tworzyły polskie barwy narodowe.


Niebieski

Najstarszy z wiślackich kolorów, obecnie trochę w „cieniu” dwóch w/w barw. Już w 1906 roku, po zajęciach szkolnych, uczniowie wraz ze swoim nauczycielem Tadeuszem Łopuszańskim uchwalili za dominującą barwę niebieską. Kolor ten został zastąpiony czerwienią już rok później, jednak do końca nie zniknął. Na czerwonych koszulkach, bowiem pojawiły się dwie niebieskie gwiazdy. Aż do 1910 roku niebieski kolor gwiazdy występował również na klubowym herbie, po czym został zmieniony na biały. Barwa wróciła w 1936 roku, kiedy to zaprezentowano nowe logo Wisły. Dlaczego właśnie niebieski? Co to tego nie ma jednomyślności. Jedni twierdzą że barwa ta to nic innego jak nawiązanie do królowej polskich rzek (ta wersja jest najbardziej prawdopodobna), inni zaś, że błękit ma wyrażać przywiązanie do grodu Kraka (którego flaga jest błękitno-biała). Niektórzy mniej doinformowani, lub zawistni fani pasów twierdzą natomiast, że są to barwy policyjne (sic!). O ile z całą pewnością stwierdzić możemy, że nie nawiązują te barwy do gwardyjskiego epizodu w historii Wisły, to do dwóch pozostałych możliwości już takiej pewności nie ma. Nie można także wykluczyć, że kolor ten został wybrany bez żadnego specjalnego znaczenia.

Zobacz też