1983.09.03-04 Ogólnopolski turniej klasyfikacyjny seniorów OTK w judo. Kraków

Z Historia Wisły

Echo Krakowa. 1983, nr 172 (2/4 IX) nr 11455

JUTRO i pojutrze w hall przy ul. Reymonta rozegrany zostanie ogólnopolski turniej klasyfikacyjny w judo, będący jednocześnie zawodami o mistrzostwo I ligi. Na starcie zobaczymy całą krajową czołówkę, dla której występ w hali Wisły będzie jednym z ostatnich, poważnych sprawdzianów przed zbliżającymi. się mistrzostwami świata w Krakowie. Wystąpi ok. 180 zawodników z 31 klubów. W zespole gospodarzy nie zobaczymy Artura Proskury i Marka Biłki, którzy bronią barw reprezentacji Polski na międzynarodowym turnieju juniorów w Rumunii. Wstęp na zawody bezpłatny.



Echo Krakowa. 1983, nr 173 (5 IX) nr 11456

PRZEZ dwa dni w hali przy ul. Reymonta odbywały się zawody ligowe i ogólnopolski turniej klasyfikacyjny judo. Z zainteresowaniem oglądaliśmy występy zawodników kadry narodowej bowiem krakowski turniej był jednym z ostatnich sprawdzianów przed październikowymi mistrzostwami świata w Moskwie. Niestety nie wypadł on zbyt udanie.

Swoje wysokie aspiracje potwierdziło tylko kilku judoków. Świetnie wypadł brązowy medalista ME w Paryżu Janusz Pawłowski z Wybrzeża Gdańsk, wygrywając łatwo w swej wadze 65 kg. Dzielnie sekundował mu Wiesław Blach z AZS-u Wrocław zwycięzca kategorii 71 kg. Zdecydowanie zawiedli natomiast Krzysztof Kurczyna (86 kg) i Jacek Beutler (95 kg), którzy wygrali tylko po jednej walce.

Do rangi największej: niespodzianki urasta jednak zwycięstwo wiślaka Witolda Chruściela (triumfatora wagi 78 kg) z brązowym medalistą ME w Paryżu Januszem Sądejem (w półfinale).

W finale znakomicie walczący krakowianin pokonał swego klubowego kolegę Marka Tabaszewskiego.

Również i pozostali podopieczni trenera Czesława Łaksy spisywali się nadspodziewanie dobrze. W wadze 95 kg Leszek Wesół był drugi (przegrał tylko z utytułowanym Zbigniewem Bielawskim z AZS Wrocław) a 18-letni Wojciech Gędzik trzeci Na swoim poziomie walczyli także Andrzej Pęcikiewicz (trzeci w wadze 86 kg) i wiecznie młody Wojciech Dworczyński (drugi w wadze powyżej 95 kg). Pretensji nie można mieć także do Jana Żernowskiego (waga 60 kg), który w mocno obsadzonej konkurencji wygrał 2 walki. Po zawodach Czesław Łaksa miał więc dużo większe powody do radości niż trener kadry narodowej Ryszard Zieniawa.

W pozostałych kategoriach zwyciężyli: 60 kg — Janusz Gaczkowski (AZS Wrocław), 86 kg — Jarosław Brawata (Wybrzeże Gdańsk), powyżej 95 kg — Krzysztof Szabat (Wybrzeże).

Po zawodach krakowskich sytuacja w czołówce I ligi przedstawia się następująco: 1. AZS Wrocław 113 pkt, 2. Czarni Bytom 95 pkt, 3. Wisła 83 pkt.

(PSP)