1980.07.27-08.02 Igrzyska Olimpijskie. Moskwa

Z Historia Wisły

Relacje prasowe

Echo Krakowa. 1980, nr 86 (16 IV) nr 10641

http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent?id=62943 s.8.

W przygotowaniach do Igrzysk uczestniczy piątka krakowian Witold Chruściel (waga, do 71 kg), Henryk Hałabuda (do 78 kg), Stanisław Liro (do 86 kg), Wojciech Dworczyński (do 95 kg) oraz Dariusz Nowakowski (powyżej 95 kg) Zdaniem trenera C. Łaksy najbliżsi wyjazdu do Moskwy są z wiślaków — Dworczyński oraz Nowakowski.

Gazeta Południowa. 1980, nr 170 (7 VIII) nr 9981

Trener Czesław taksa: Judocy poniżej oczekiwań — Jak oceniasz występy naszych judoków w Moskwie? — pytam szkoleniowca Wisły CZESŁAWA ŁAKSĘ, który pomagał trenerowi kadry Waldemarowi Sikorskiemu w przygotowaniach naszych reprezentantów i obserwował olimpijski turniej.

— Brązowy medal Janusza Pawłowskiego to bez wątpienia duży sukces tego zawodnika i polskiego judo. Jest to trzeci medal olimpijski zdobyty przez Polaków w tej dyscyplinie sportu. W Monachium Zajkowski był drugi, a w Montrealu Tałaj zajął trzecie miejsce. Dobrze spisał się w Moskwie także Edward Alksnin, zajmując piąte miejsce w swej kategorii Wagowej.

Nie wypadliśmy więc gorzej niż w Montrealu.

… Jak spisał się jedyny reprezentant Krakowa — Dariusz Nowakowski z Wisły? — Losował pechowo. W pierwszej walce trafił na mistrza świata Chubuluri (ZSRR) i przegrał. Następnie w repasażach walczył z silnym Rumunem Radu. Doznał kontuzji i przegrał. Nowakowski ma bark w gipsie i nie wystartuje w mistrzostwach Polski, która rozegrane zostaną w dniach 15—17 sierpnia w Bytomiu, — Którzy zawodnicy dominowali w turnieju? — Zawodnicy Związku Radzieckiego, NRD, Francji. Dużą niespodziankę sprawili Kubańczycy i Mongolczycy, walczyli bardzo dobrze i w klasyfikacji punktowej zajęli czołowe miejsca.

T. G.