1949.04.18 Memoriał Janusza Kusocińskiego

Z Historia Wisły


Spis treści

Relacje prasowe

Sport. 1949, nr 32

1949.04.19

BOCZAR wygrywa memoriał Kusocińskiego w Krakowie

Kraków, W poniedziałek odbył się w Krakowie poraź czwarty bieg na przełaj o Memoriał Janusza Kusocińskiego.

Bieg ten rozgrywany jest rok rocznie, a Jego zwycięzca otrzymuje puchar, który przejdzie na jego własność po trzykrotnym kolejnym zdobyciu lub pięciokrotnym w ogóle.

Dotychczas w biegu tym zwyciężyli w 1945 r. ppor. Onufry Półtorak KS Zjednoczenie Łódź, w 1946 r. Władysław Urban (Wisła Kraków), 1948 r Stanisław Boniecki (KS Zryw Gdańsk) W bieżącym roku bieg odbył się po raz czwarty. Rozegrany on został w drugi dzień świat przy wspaniałej słonecznej pogodzie. Na zgłoszonych 125 zawodników na starcie stanęło 54.

Dystans biegu wynosił 4506 m. Po starcie przed wejściem na Stadion Miejski zawodnicy pobiegli Al. 3-go Maja, Al. Focha następnie na przełaj przez Błonia do miejsca startu, gdzie znajdował się półmetek.

Na półmetek wpadła zwarta grupa 5-ciu biegaczy, składająca się z 4-ch Gwardzistów Wisły i zeszłorocznego zwycięzcy biegu Bonieckiego. W drugiej części biegu walka rozegrała się pomiędzy Bonieckim ą koalicją Gwardii-Wisły, Na Stadion Miejski, gdzie znajdowała się meta biegu, wpadają kolejno Boczar, Biernat, Więcek I, Boniecki, Więcek II i w tejże kolejności mijają taśmę Boniecki nie usiłował nawet walczyć na ostatnich metrach. Był zupełnie bez treningu, nie mogąc uzyskać wcześniej zwolnienia z pracy, przyjechał do Krakowa dopiero w niedzielę rano.

Bieg wygrał Boczar (Gwardia-Wisła) w czasie 14,36,6 przed Biernatem (Gwardia-Wisła) 14,41,0 i Więckiem I (Gwardia-Wisła) 14,43, Boniecki (Zryw Gdańsk) zajął 4-te miejsce w czasie 14.46,6. Dalsze miejsca zajęli Więcek II (Gwardia-Wisła), Bogucki (LZS Puszcza Niepołomicka), Gancarz Tadeusz (ZZK Metal Tarnów), Waluś (Metalowiec Rzeszów) Widerski (Gwardia-Wisła), Czerwenak (Kolejarz Przemyśl). Bieg ukończyło 4 zawodników.

Ze znanych zawodników nie startowali, mimo zgłoszenia, Tadeusz Kwapień (Gwardia-Wisła)

Gazeta Krakowska. 1949, nr 62 (19 IV)

W drugim dniu świąt rozegrany został doroczny bieg na przełaj o memoriał J. Kusocińskiego i puchar przechodni redakcji „Dziennika Polskiego". Trasa biegu liczyła ok, 4,5 km długości i prowadziła wokół błoń. Start i meta znajdowały się na Stadionie Miejskim Udział w biegu wzięto 54 zawodników. Zwracała uwagę duża liczba biegaczy z prowincji.

Z .klubów krakowskich najwięcej zawodników zgłosiła Gwardia -Wisła. Miano zgłoszenia nie startowali jednak znani biegacze krakowscy Kwapień, Srebro i Jastrzębski.

Bieg wygrał zawodnik Gw.- Wisła Boczar przed swymi kolegami klubowymi Biernatem i Więckiem I. Zeszłoroczny zwycięzca biegu Boniecki z Gdańska uplasował się dopiero na czwartym miejscu.

Wyniki szczegółowe: 1) Boczar (Gw.-Wisła) 14.36,6, 2) Biernat (GW..WJ 14.41, 3) Więcek I (Gw.-W) 14.43, 4) Boniecki (Zryw Gdańsk) 14,46, 5) Więcek II (Gw.-W.), 6) Bogucki (Puszcza Niepołomice), 7) Gancarz » (Metal Tarnów), 8) Waluś (Metalowiec Rzeszów). 9) Widerski (Gw. -W.), 10) Czerwenak (Kolejarz Przemyśl).

Bieg ukończyło 48 zawodników. Wyścig zakończył się rozdaniem licznych nagród.


Sport i Wczasy. R.3, 1949, nr 31

Kraków, (tel.) Odbyty w drugi dzień Świąt Wielkanocnych bieg na przełaj o memoriał im. J. Kusocińskiego i puchar „Dziennika Polskiego" w Krakowie był czwartym z kolei biegiem i zgromadził na starcie na 122 zgłoszonych, 57 zawodników, wśród których znajdował się zeszłoroczny zwycięzca Boniecki Stanisław SKS Zryw Gdańsk.

Trasa tegorocznego biegu prowadziła od wejścia na miejski stadion sportowy, Błoniami pod boisko Cracovii, Aleją Focha na most na Rudawie obole boiska Klubu Milicyjnego, na ukos przez Błonia do startu, gdzie mieścił się półmetek. Następnie przecinała Błonia, wiodąc ulicą Piastowską, prawym brzegiem Rudawy przez drugi most na lewy brzeg Rudawy, ulicą Piastowską, ulicą 3 Maja z powrotem na metę na stadionie miejskim.

Tuż po starcie na czoło wysuwają się zawodnicy Gwardii-Wisły oraz Cracovii, do których dołącza się zeszłoroczny zwycięzca Boniecki. Tempo wzmaga się, skutkiem czego do półmetka Boniecki odpada z czołówki, którą stanowią Biernat i Boczar. Dopiero na półmetku po gwałtownym zrywie Boniecki staje się groźny, dochodząc czołówki jednak zawodnicy Gwardii-Wisły odpierają atak Bonieckiego, i niezagrożeni wpadają na metę.

Wyniki: 1. Boczar (Gwardia-Wisła) 14,36,6; 2. Biernat (Gwardia-Wisła) 14,41,0; 3. Więcek Ant. (Gwardia-Wisła) 14,43,0; 4. Boniecki (Zryw Gdańsk) 14,46,6; 5. Więcek Stan. (Gwardia-Wisła), 6. Bogucki (LZS Puszcza Niepołomice), 7. Garncarz (ZZK Metal Tarnów), 8. Waluś (Metalowiec Rzeszów), 9. Widerski (Gwardia-Wisła), 10. Czerwynak (Kolejarz Przemyśl).

Funkcje komisji sędziowskiej pełnili członkowie Krakowskiego Okr. Zw. Lekkoatletycznego Dręgiewicz, Chyrowski, Buchała, dr Moroz, mgr Dudek, mgr Boczar, Stuczyński, Kornecki i Babrajowa, Komisja lekarska w składzie: dr Zaleski, dr Opoczyński.

Po biegu odbyło się uroczyste zakończenie. Po przemówieniu dr Kosińskiego i dr Moroza, dyr. Spółdzielni Wyd. „Czytelnik" Kozień wręczył zawodnikom nagrody. Zawodom przyglądało się około 5000 widzów, zebranych wzdłuż trasy i na stadionie.