Władysław Liro

Z Historia Wisły

Władysław Liro ( ur. 29 sierpnia 1891 w Krakowie , zm. 20 lipca 1970 w Krakowie ) - zawodnik uczestniczący w zawodach lekkoatletycznych w 1908 roku, od marca do sierpnia 1910 roku pełnił funkcję zastępcy sekretarza Zarządu TS Wisła. Absolwent C.K. Gimnazjum Nowodworskiego czyli Św. Anny w Krakowie w roku szkolnym 1910/11. Kapitan art. Wojska Polskiego.

W 1908 roku przy okazji derbowego pojedynku z Cracovią rywalizowali też lekkoatleci obu klubów. Wisłę reprezentowali w nich: Wilhelm Cepurski w rzucie oszczepem, Władysław Liro, Stanisław Galica i Gustaw Rogalski w rzucie dyskiem. Patrz "Czas" z 11 października 1911 roku.

Informacje o Władysławie Liro w spisie ludności Krakowa z 1910 roku
Informacje o Władysławie Liro w spisie ludności Krakowa z 1910 roku

Spis treści

Kronika sportowa (lekkoatletyka)

1908.

  • Przy okazji derbowego pojedynku z Cracovią jesienią tego roku rywalizowali też lekkoatleci obu klubów. Wisłę reprezentowali w nich: Wilhelm Cepurski i najprawdopodobniej Józef Twaróg w rzucie oszczepem, Władysław Liro, Stanisław Galica i Gustaw Rogalski w rzucie dyskiem:
    • w rzucie dyskiem:
      • 2. Władysław Liro 28,90 m.

1909.

  • 26 września. Przy okazji meczu z Warszawskim Kołem Sportowym rozegrano również zawody lekkoatletyczne. Jak donosił „Czas”: „we wszystkich innych punktach zawodów tryumfowała „Wisła”, której członkowie zdobyli pierwsze nagrody. Jedynie w biegu na 100 m. musiała „Wisła” zadowolić się drugą nagrodą”. "Nowa Reforma" z 28 września podaje szczegółowe wyniki tych zawodów, weryfikując powyższe twierdzenie:
    • w rzucie dyskiem:
      • 2.Władysław Liro 26,75 m.

Życie prywatne

Syn kolejarza, matka Maria urodzona w Jaśle. W 1910 roku Liro mieszkał z owdowiałą matką przy ulicy Szlak 33 w Krakowie.

Materiały źródłowe

  • Zgodnie ze spisem imiennym podpułkowników Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, Władysław Liro był podpułkownikiem ze starszeństwem z 1 stycznia 1930. Pełnił funkcję zastępcy 55 pułku piechoty i komendanta Powiatowej Komisji Uzupełnień w Wołkowysku Źródło
  • Zgodnie z Dziennikiem Personalnym Ministerstwa Spraw Wojskowych Nr 4 z 19 marca 1933 roku, Liro został odznaczony Znakiem Pancernym nr 2 Źródło


Nowiny : dziennik niezawisły demokratyczny illustrowany. R.9, 1911, nr 225 - 1911.10.04

Awantury po matchu. Sport footbalowy w Krakowie, jak wiadomo, posiada entuzjastycznych zwolenników w koł.ch dorastającej młodzieży, ale ubolewać wypada, że emocye boiskowe dość często prowadzą do brutalnych zajść. Wczoraj w ciągu matchu „Cracovii“-”Simmeringer“, przy którym sędziował p. Liro, członek „Wisły” młodzi widzowie, zwolennicy „Cracovii”, objawiali z sędziego wielkie niezadowolę nie, a po matchu student gimn. św. Jacka P. obraził sędziego słownie. Za sędzią ujęli się gracze pp. S. i B. i czynnie owego studenta skarcili. Powstało hałaśliwe zajście, któremu kres położyła dopiero interwencja policyi. Podnieceni studenci uformowali następnie pochód i z wielkim hałasem „manifestowali po plantach i rynku”.


Kariera wojskowa. Dokumenty Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce