Turniej Jesienny

Z Historia Wisły

Wersja z dnia 01:46, 13 sty 2009; Gordian (Dyskusja | wkład)
(różn) ← Poprzednia wersja | Aktualna wersja (różn) | Następna wersja → (różn)
Dr Tadeusz Konczyński. Zobacz biografie
Dr Tadeusz Konczyński. Zobacz biografie
Na jesieni 1906 roku z inicjatywy dr Tadeusza Konczyńskiego zorganizowano tgz. "Turniej Jesienny". W istocie były to pierwsze Mistrzostwa Krakowa. Niewiadomo dokładnie kiedy turniej się rozpoczął, data zakończenia również nie jest jasna. Faktem jest, iż dr Konczyński przyjechał do Krakowa w połowie września 1906 roku, natomiast 30 września tego samego roku, klub Biało-Czerwoni Kraków wyjechał do Lwowa na rewanżowy mecz z tamtejszymi Czarnymi. W „Kopcu Wspomnień” Józef Lustgarten pisał: "Białoczerwoni nie myśleli o nazwie dla siebie. Przerywając gry turniejowe, wyjechali na rewanż do Lwowa, który przyniósł zarówno im, jak i wszystkim piłkarzom krakowskim pełną satysfakcją za porażkę w Krakowie." Wynika jasno z tego, że 30 września turniej już na pewno trwał.

W rozgrywkach wzięło udział 16 zespołów. Ale czy na pewno 16? Wydawnictwo jubileuszowe Wisły, które powstało na 40-lecie istnienia klubu podaje ze tych zespołów było aż 40. Liczba 16 pojawia się w wydawnictwach Cracovii, "Kopcu wspomnień" – Lustgartena oraz w "Nowej Reformie" z 20 października 1906 roku. Ponad to "Nowa Reforma" podaje datę meczu miedzy Biało-Czerwonymi i Klubem Akademickim. Wg gazety była to sobota 13 października. Czy był to pierwszy mecz tego turnieju już gazeta nie podaje. Te dwie wydawałoby się sprzeczne informacje wcale nie muszą sobie nawzajem zaprzeczać. Turniej bowiem mógł być podzielony na dwie fazy. W I fazie, zaczynającej się we wrześniu, brałoby udział 40 zespołów, natomiast w następnej (w październiku) 16. Między poszczególnymi fazami Biało-Czerwoni Kraków wyjeżdżają na mecz do Lwowa. Choć to tylko hipotetyczny scenariusz, to jednak wydaje się bardzo prawdopodobny.

W śród uczestników turnieju znalazły się m. in.: dwa kluby z gimnazjum św. Anny, dwa kluby I Szkoły Realnej, dwa z gimnazjum Sobieskiego, Klub II Szkoły realnej (Wisła), klub z gimnazjum św. Jacka, klub IV gimnazjum, klub seminarium nauczycielskiego, Czarni Kraków (Rzemieślnicy). "Nowa Reforma" wspomina jeszcze o klubach Żółtych, Niebieskich, Białych i Niebiesko-Białych, ale najpewniej są przydomki w/w zespołów szkolnych. Mecze rozgrywało sześć drużyn jednocześnie na trzech boiskach na Błoniach. Pobieżne zasady zawodów pojawiły się na łamach „Nowej Reformy”: "Za zasadę przyjęto, że każdy klub, który przegra dwie partye z rzędu, lub którego liczba partyj o dwa większa od wygranych, wykreślany jest z matchu – partye zaś wygrane na klubie wychodzącym z matchu, nie liczą się zwycięzcom."

Nie wiadomo dokładnie ile turniej trwał i kiedy się zakończył.

Końcowa kolejność jest następująca:

  1. Biało-Czerwoni Kraków
  2. Cracovia
  3. Czerwoni (drużyna Jenkera)
  4. Wisła
  5. IV gimnazjum

Źródła

Monografia 40-lecia TS Wisła"
Monografia 30 lat KS Cracovia
"Kopiec wspomnień" - J. Lustgarten
"Nowa Reforma" - z 20 października 1906 roku