Biała Gwiazda

Z Historia Wisły

(Różnice między wersjami)
Linia 3: Linia 3:
==Historia gwiazdy==
==Historia gwiazdy==
-
Kiedy i jak pojawiła się gwiazda, wyjaśnił w jednym z wywiadów prof. [[Jan Weyssenhoff]]: ''"Ja byłem wówczas w "Jenkerze". Napisałem do Steigla (wytwórnia artykułów sportowych) w Berlinie, aby nam przysłał jakieś garnitury. Nadeszły koszulki czerwone z gwiazdą niebieską. W czasie fuzji stanęło na tem, że Wisła dała nazwę nowemu klubowi, a my daliśmy barwy koszulek. Tak więc powstały dzisiejsze barwy. Gwiazdę niebieską zmieniono w latach późniejszych na białą"''. Owa [[Fuzje|fuzja]] o której wspomina były, wybitny zawodnik Wisły, miała miejsce w 1907 roku. Reasumują, Gwiazda towarzyszy Wiśle na pewno od jesieni 1907 roku (może nawet wcześniej) i pojawiła się na koszulkach… przez przypadek.
+
Kiedy i jak pojawiła się gwiazda, wyjaśnił w jednym z wywiadów prof. [[Jan Weyssenhoff]]: ''"Ja byłem wówczas w "Jenkerze". Napisałem do Steigla (wytwórnia artykułów sportowych) w Berlinie, aby nam przysłał jakieś garnitury. Nadeszły koszulki czerwone z gwiazdą niebieską. W czasie fuzji stanęło na tem, że Wisła dała nazwę nowemu klubowi, a my daliśmy barwy koszulek. Tak więc powstały dzisiejsze barwy. Gwiazdę niebieską zmieniono w latach późniejszych na białą"''. Owa [[Fuzje|fuzja]] o której wspomina były, wybitny zawodnik Wisły, miała miejsce w 1907 roku. Reasumując, Gwiazda towarzyszy Wiśle na pewno od jesieni 1907 roku (może nawet wcześniej) i pojawiła się na koszulkach… przez przypadek.
-
Początkowo (jak wspominał [[Jan Weyssenhoff|J. Weyssenhoff]]) gwiazdka była niebieska, taka też widnieje na pierwszych odznakach klubowych. Później dopiero zmieniono jej kolor na biały. Zabieg ten sprawił, że czerwień koszulek i biel gwiazdy, utworzyły najpiękniejszy i najważniejszy dla każdego Polaka, zestaw kolorystyczny. Były również sytuację, w których biała gwiazdka na czerwonym tle brana była, wręcz za antypolską manifestację. Tak było np. 16 listopada 1924 roku, gdy mecz z trybun [[Stadion Wisły|wiślackiego stadionu]], oglądał Marszałek Piłsudski. Wychodząc ze stadionu Marszałek spostrzegł chorągwie z gwiazdą, po czym zapytał: ''"Cóż to za bolszewickie flagi"''. Sytuację załagodzono wyjaśnieniem, iż są to barwy klubowe jeszcze z przed wojny. Podobna sytuacja miała miejsce 22 lata później (w 1946 roku). Wisła grała z [[Reprezentacja Armii Renu|Reprezentacją Armii Remu]] ([[1946. Wisła Kraków komb. - Reprezentacja Armii Renu 2:2|2:2]]). Mecz był bardzo ostry, by nie powiedzieć że brutalny. Dopiero po jego zakończeniu, zawodnicy Armii, przyznali, że grali brutalnie, bowiem myśleli, że mają za przeciwnika bolszewików.
+
Początkowo (jak wspominał [[Jan Weyssenhoff|J. Weyssenhoff]]) były dwie niebieskie gwiazdy, taki też kolor widnieje na pierwszych odznakach klubowych. Później dopiero zredukowano ich liczbę do jednej i zmieniono kolor na biały. Zabieg ten sprawił, że czerwień koszulek i biel gwiazdy, utworzyły najpiękniejszy i najważniejszy dla każdego Polaka, zestaw kolorystyczny. Były również sytuację, w których biała gwiazdka na czerwonym tle brana była, wręcz za antypolską manifestację. Tak było np. 16 listopada 1924 roku, gdy mecz z trybun [[Stadion Wisły|wiślackiego stadionu]], oglądał Marszałek Piłsudski. Wychodząc ze stadionu Marszałek spostrzegł chorągwie z gwiazdą, po czym zapytał: ''"Cóż to za bolszewickie flagi"''. Sytuację załagodzono wyjaśnieniem, iż są to barwy klubowe jeszcze z przed wojny. Podobna sytuacja miała miejsce 22 lata później (w 1946 roku). Wisła grała z [[Reprezentacja Armii Renu|Reprezentacją Armii Remu]] ([[1946.06.18 Wisła Kraków komb. - Reprezentacja Armii Renu 2:2|2:2]]). Mecz był bardzo ostry, by nie powiedzieć, że brutalny. Dopiero po jego zakończeniu, zawodnicy Armii, przyznali, że grali brutalnie, bowiem myśleli, że mają za przeciwnika bolszewików.
-
Osobne słowo należy powiedzieć o wyglądzie gwiazdy. W pierwszych latach istnienia klubu, ilość ramion niebyła jakoś specjalnie ustalona. Dlatego też przeglądając archiwalne zdjęcia można się spotkać z sześcio, siedmio a nawet trzynasto ramienną gwiazdą. Kiedy ostatecznie ustalono, że ma pozostać pięć ramion, tego nie wiadomo. Wydaje się jednak, że miało to miejsce jeszcze przed I Wojnie Światowej.
+
Osobne słowo należy powiedzieć o wyglądzie gwiazdy. W pierwszych latach istnienia klubu, ilość ramion niebyła jakoś specjalnie ustalona. Dlatego też przeglądając archiwalne zdjęcia można się spotkać z sześcio, siedmio a nawet trzynasto ramienną gwiazdą. Kiedy ostatecznie ustalono, że ma pozostać pięć ramion, tego nie wiadomo. Wydaje się jednak, że miało to miejsce jeszcze przed I Wojną Światową.
==Biała Gwiazda dziś==
==Biała Gwiazda dziś==
Linia 34: Linia 34:
<small>"30-lecie Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie"<br>
<small>"30-lecie Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie"<br>
Notatki własne</small>
Notatki własne</small>
 +
 +
[[Kategoria:Symbole]]

Wersja z dnia 00:08, 24 cze 2009

Biała Gwiazda na czerwonym tle
Biała Gwiazda na czerwonym tle

Biała Gwiazda – symbol, który z Wisłą kojarzy się już od stu lat, jest dla fanów Wisły tym, czym dla Krakowa smok wawelski. Jest zatem ikoną, która przez lata utożsamiana była z patriotyzmem, pięknymi zwycięstwami, ale także z upadkiem i przykrymi porażkami. Mimo różnych kolei wiślackich losów, "Biała Gwiazda" nieprzerwanie towarzyszy sportowcom, działaczom, a także kibicom nie tylko w Polsce, ale także na świecie.

Spis treści

Historia gwiazdy

Kiedy i jak pojawiła się gwiazda, wyjaśnił w jednym z wywiadów prof. Jan Weyssenhoff: "Ja byłem wówczas w "Jenkerze". Napisałem do Steigla (wytwórnia artykułów sportowych) w Berlinie, aby nam przysłał jakieś garnitury. Nadeszły koszulki czerwone z gwiazdą niebieską. W czasie fuzji stanęło na tem, że Wisła dała nazwę nowemu klubowi, a my daliśmy barwy koszulek. Tak więc powstały dzisiejsze barwy. Gwiazdę niebieską zmieniono w latach późniejszych na białą". Owa fuzja o której wspomina były, wybitny zawodnik Wisły, miała miejsce w 1907 roku. Reasumując, Gwiazda towarzyszy Wiśle na pewno od jesieni 1907 roku (może nawet wcześniej) i pojawiła się na koszulkach… przez przypadek.

Początkowo (jak wspominał J. Weyssenhoff) były dwie niebieskie gwiazdy, taki też kolor widnieje na pierwszych odznakach klubowych. Później dopiero zredukowano ich liczbę do jednej i zmieniono kolor na biały. Zabieg ten sprawił, że czerwień koszulek i biel gwiazdy, utworzyły najpiękniejszy i najważniejszy dla każdego Polaka, zestaw kolorystyczny. Były również sytuację, w których biała gwiazdka na czerwonym tle brana była, wręcz za antypolską manifestację. Tak było np. 16 listopada 1924 roku, gdy mecz z trybun wiślackiego stadionu, oglądał Marszałek Piłsudski. Wychodząc ze stadionu Marszałek spostrzegł chorągwie z gwiazdą, po czym zapytał: "Cóż to za bolszewickie flagi". Sytuację załagodzono wyjaśnieniem, iż są to barwy klubowe jeszcze z przed wojny. Podobna sytuacja miała miejsce 22 lata później (w 1946 roku). Wisła grała z Reprezentacją Armii Remu (2:2). Mecz był bardzo ostry, by nie powiedzieć, że brutalny. Dopiero po jego zakończeniu, zawodnicy Armii, przyznali, że grali brutalnie, bowiem myśleli, że mają za przeciwnika bolszewików.

Osobne słowo należy powiedzieć o wyglądzie gwiazdy. W pierwszych latach istnienia klubu, ilość ramion niebyła jakoś specjalnie ustalona. Dlatego też przeglądając archiwalne zdjęcia można się spotkać z sześcio, siedmio a nawet trzynasto ramienną gwiazdą. Kiedy ostatecznie ustalono, że ma pozostać pięć ramion, tego nie wiadomo. Wydaje się jednak, że miało to miejsce jeszcze przed I Wojną Światową.

Biała Gwiazda dziś

Obecnie Biała Gwiazda stała się symbolem niemal tak mocnym jak klubowy herb. Znak pięcioramiennej, foremnej gwiazdy w białym kolorze, wykorzystywany jest niemal wszędzie tam, gdzie tylko pojawia się Wisła. Plakaty, strony internetowe, bilety, szaliki, vlepki, książki, proporce są tylko kroplą w morzu przeróżnych inicjatyw związanych z Towarzystwem Sportowym Wisła, na których pojawia się gwiazda.

Biała Gwiazda na innych flagach i herbach

Biała Gwiazda jest stosunkowo popularnym symbolem i pojawia się na wielu flagach, herbach czy emblematach niezwiązanych z Wisłą Kraków. Została ona umieszczona na oficjalnych flagach 24 współczesnych państw, widnieje na licznych flagach prowincji i regionów, pojawia się nawet jako logo różnych firm lub produktów. Taka popularność symbolu białej gwiazdy może wskazywać na jego uniwersalny wymiar i wywoływanie przez niego pozytywnych skojarzeń.

Zobacz więcej w osobnym artykule: Biała Gwiazda na innych flagach i herbach.


Zobacz też

Źródła

"30-lecie Towarzystwa Sportowego Wisła w Krakowie"
Notatki własne