Anna Adamska

Z Historia Wisły

(Przekierowano z Anna Fryc)
Anna Fryc
Anna Fryc
Z drużyną Wisły.
Z drużyną Wisły.
Jako sędzina, na zdjęciu z Barbarą Ślizowską (po  lewo).
Jako sędzina, na zdjęciu z Barbarą Ślizowską (po lewo).

Anna Adamska-Janusz (z domu Fryc) (ur. 25 października 1947 r. w Krakowie) - zawodniczka (1960-1969) i trener (1969-1991) sekcji gimnastycznej TS "Wisła", sędzina międzynarodowa.

Prywatnie Anna jest siostrą gimnastyka Krzysztofa Fryca.

Spis treści

Biografia

Anna Fryc urodziła się 25 października 1947 roku w Krakowie. Była drugim dzieckiem Franciszki i Józefa. Ojciec, z zawodu elektromonter, zmarł 9 marca 1978 roku. Matka, pielęgniarka, przeżyła go o niemal trzydzieści lat (zmarła 11 lipca 2006 roku). Starsza o rok siostra Anny, Maria, amatorsko uprawiała piłkę ręczną w szkole średniej. Młodszy brat Krzysztof przez kilka sezonów trenował gimnastykę przy Reymonta.

Anna została zawodniczką Białej Gwiazdy między innymi dzięki szczęśliwemu splotowi zdarzeń. Jako uczennica XXXIV Szkoły Podstawowej przy ulicy Urzędniczej, uczęszczała na zajęcia, które prowadził trener gimnastyczek Wisły, Edward Woźniak. Szkoleniowiec rozpoznał talent dziewczynki, która następnie trafiła pod skrzydła Eugenii Winnickiej i Barbary Ślizowskiej-Wilk. Po raz pierwszy reprezentowała barwy Wisły w oficjalnych zawodach jako trzynastolatka.

Po ukończeniu szkoły podstawowej Anna kontynuowała naukę w III Liceum Ogólnokształcącym przy ul.Jana Kochanowskiego, gdzie - ciekawostka - nauczycielem wychowania fizycznego był mąż Marii Kowalskiej, pianistki w sekcji gimnastycznej Wisły.

W 1965 roku Anna pomyślnie zdała maturę i podjęła studia w Wyższej Szkole Wychowania Fizycznego w Krakowie. Cały czas kontynuowała treningi w Wiśle, jednocześnie zostając zawodniczką Akademickiego Związku Sportowego, gdzie przez niespełna sezon trenowała gimnastykę artystyczną.

W 1969 roku Anna ukończyła studia, uzyskując tytuł magistra wychowania fizycznego. W ramach specjalizacji otrzymała uprawnienia trenerskie (klasy II) gimnastyki sportowej, była też instruktorem gimnastyki artystycznej. W tym samym roku zdecydowała się zakończyć karierę zawodniczą.

Jesienią 1969 roku rozpoczęła swoją pierwszą pracę - jako nauczycielka wychowania fizycznego w Technikum Chemicznym przy ul. Krupniczej. Jednocześnie pozostała w Wiśle, już jako członek sztabu szkoleniowego gimnastyczek.

W 1972 roku podjęła pracę w jednym z nowohuckich liceów. Tego samego roku zmieniła stan cywilny, wychodząc za mąż za Andrzeja Adamskiego, siatkarza Hutnika.

Od jesieni 1973 roku była pełnoetatowym trenerem w sekcji gimnastycznej Wisły. Funkcję koordynatorów pełnili wówczas Barbara Ślizowska-Wilk , Barbara Wawrzyniak (od 1975 r.) i Sławomir Kaliszewski (od 1980 r.).

W 1991 roku Anna definitywnie rozstała się z Wisłą, w której spędziła łącznie ponad trzydzieści lat. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Szkole Podstawowej nr 5, gdzie pozostała do czasu przejścia na emeryturę w 2000 roku.

Również w 1991 roku wstąpiła w związek małżeński - z Józefem Januszem, absolwentem Politechniki Krakowskiej. Od tej pory nosi podwójne nazwisko Adamska-Janusz.

Kolekcja sportowych zdjęć Anny Fryc

Kronika sportowa

Rok 1960:

1. III Mistrzostwa Okręgowe Szkolnego Związku Sportowego (kl III) - I miejsce

Rok 1961:

1. Mistrzostwa Polski Seniorów (kl I) w Katowicach - IV miejsce (drużynowo)

2. Zawody klasyfikacyjne (kl I) - I miejsce

Rok 1962:

1. Mistrzostwa Okręgu Juniorek (kl I) - VIII miejsce

2. Mistrzostwa Polski Juniorek (kl I) w Łodzi - XVIII miejsce

3. Mistrzostwa Polski Seniorek (kl I) w Katowicach - XV miejsce

Rok 1963:

1. Mistrzostwa Polski Juniorek (kl I) w Warszawie - XIV miejsce

2. Mistrzostwa Okręgu Seniorek (kl I) - I miejsce

3. Mistrzostwa Polski Seniorek (kl I) w Warszawie - VII miejsce

4. Mistrzostwa Polski na przyrządach (kl I) w Warszawie - srebrny medal (skok), V miejsce (poręcze, ćwiczenia wolne)

Rok 1965:

1. Uczestniczka Spartakiady MSW w Tbilisi

Rok 1966:

1. Zawody Kontrolne Kadry Seniorek w Krakowie - VIII miejsce

2. Międzypaństwowy Mecz Austria - Polska (TS "Wisła") - V miejsce (indywidualnie), I miejsce (drużynowo)

3. Indywidualne Mistrzostwa Polski Juniorów w klasie mistrzowskiej - VIII miejsce

4. Spartakiada miasta Krakowa (kl mistrzowska) - III miejsce

Rok 1967:

1. Mistrzostwa Okręgu (klasa Mistrzowska) - I miejsce (indywidualnie), I miejsce (drużynowo)

2. Spartakiada Gwardyjska w Pradze - XX miejsce

Rok 1968:

1. Międzypaństwowy Mecz SSRR Łotwa - GTS "Wisła" Seniorek w Krakowie - XI miejsce (indywidualnie), I miejsce (drużynowo)

Rok 1969:

1. Indywidualne Mistrzostwa Polski Seniorek w Gliwicach - VI miejsce (wielobój)

Wiślackie klany