Andrzej Boligłowa

Z Historia Wisły

Andrzej Boligłowa
Grafika:Andrzej Boligłowa.jpg
Informacje o zawodniku
kraj Polska
przebieg kariery Zwierzyniecki Kraków (?)
Wisła Kraków (1931? - ?)
Kariera klubowa
Sezon Drużyna Mecze Gole
1931 Wisła Kraków
W rubryce Mecze/Gole najpierw podana jest statystyka z meczów ligowych, a w nawiasie ze wszystkich meczów oficjalnych.


Piłkarz Wisły, grywał tylko w meczach towarzyskich, później również szatny.


"Szatny Wisły Andrzej Boligłowa, przez długie lata niezmordowanie trwający na swoim trudnym posterunku, zrozpaczony umykał nieraz z szatni, kiedy na trening juniorów zjawiło się blisko 2 setki młodych chłopców, dla których najmniejszy but, jaki znajdował się w posiadaniu szatnego był przynajmniej o 10 cm za duży.

Nie mógł nastarczyć Andrzej tym „uniorom” – jak ich nazywał – butów i innego sprzętu, po który również zgłaszali się często w szatni Wisły chłopcy z Zabierzowa, Rząski, Mogiły. W owych wsiach podkrakowskich bowiem założyła Wisła swoje oddziały, użyczając młodzieży wiejskiej pomocy materialnej i pełnego poparcie. Wisła wyraziła zgodę, by te wiejskie organizacje sportowe, stanowiące zalążki przyszłych LZS-ów przyjęły nazwę i jej barwy – czerwoną z białą gwiazdą. Doczekała się Wisła pociechy z tych swoich chłopców z Zabierzowa, należących dziś do czołówki łuczników Polski. Równie pięknie za wielką pomoc ze strony Wisły odwdzięczyli się jej flisacy ze Szczawnicy z wielokrotnymi mistrzami Polski w kajakarstwie Kapianiakiem, Warusiem, Piecykiem, Zachwieją na czele."

Przegląd Sportowy nr 113/1956


1940.09.15 Wisła Kraków - Cracovia 7:1 - "Wśród ogólnego aplauzu sympatyk Wisły, art. malarz Szczerbiński wręczył mu swój obraz "Kościuszko na Wawelu", a dla całej drużyny wierny szatny Andrzej Boligłowa przygotował niespodziankę nietylko miłą, ale i pożyteczną - komplet nowiutkich kostiumów wiślackich. Uratował go przed konfiskatą i teraz uroczyście wręczył "mistrzowi Krakowa"."

Księga pamiątkowa na 50-lecie Gwardia Wisła, str. 30