Adam Grobler

Z Historia Wisły

Adam Grobler.
Adam Grobler.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski nadaje Adamowi Groblerowi tytuł profesora.
Prezydent Aleksander Kwaśniewski nadaje Adamowi Groblerowi tytuł profesora.
Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego za książkę "Metodologia nauk".
Nagroda im. Tadeusza Kotarbińskiego za książkę "Metodologia nauk".

Prof. dr hab. Adam Grobler (ur. 20 czerwca 1949 r. w Krakowie) - brydżysta Wisły od 2013 r., Mistrz Krajowy; matematyk i filozof, jeden z najwybitniejszych polskich znawców teorii poznania, filozofii języka i metodologii.

Spis treści

Biografia

Rodzina

Adam Grobler jest jedynym dzieckiem Edyty (zm. 2000) i Leona (zm. 1991). Rodzice pobrali się w latach trzydziestych, a wraz z wybuchem II wojny światowej stali się ofiarami hitlerowskich prześladowań. Matka początkowo trafiła do krakowskiego getta, następnie przeszła piekło obozów koncentracyjnych, w tym Brzezinki. Drobnej budowy, wysportowana (przed wojną trenowała lekkoatletykę) często podejmowała próby ucieczek. Ostatecznie, jako silna i zdrowa, została odesłana do pracy w fabryce zbrojeniowej na terenie Niemiec. Obóz, w którym ją przetrzymywano, pośpiesznie opuszczony przez nazistów, został wyzwolony przez Amerykanów. Leon Grobler przetrwał czas wojny w obozach koncentracyjnych na terenie Czech. Małżonkowie spotkali się po zakończeniu działań wojennych, zamieszkali w Krakowie. Jak twierdzi ich syn, wymknęli się z Holocaustu.

W 1976 roku Adam Grobler poślubił Joannę, z którą miał czworo dzieci - Małgorzatę (ur. 1980), Pawła (ur. 1983), Katarzynę (ur. 1984) oraz Barbarę (ur. 1989). Żona również zajmowała się filozofią, ponadto studiowała budownictwo lądowe. Zmarła pokonana przez raka w 2006 roku.

Dzieci państwa Groblerów otrzymały staranne wykształcenie - Małgorzata ukończyła Akademię Ekonomiczną, Paweł - AGH, Katarzyna - matematykę na Uniwersytecie Jagiellońskim (choć przygotowuje się do doktoratu na AGH), Basia studiuje filozofię. Wszystkie dzieci mieszkają w Krakowie, pracują w branży informatycznej.

W 2010 roku Adam Grobler związał się z Elżbietą Mięsowicz, mieszkają z belgijskim owczarkiem w pięknym domu nad Wisłą, razem cieszą się możliwością rozpieszczania pięciorga wnuków.

Szachy i inne gry umysłowe

Atmosfera domu rodzinnego sprawiła, że od wczesnego dzieciństwa Adam Grobler czuł potrzebę zgłębiania tajemnic świata poprzez naukę. Rodzice nigdy nie wywierali na niego żadnej presji, stwarzali mu jednak możliwości, które wykorzystywał. "Zawsze lubiłem rozwiązywać różne problemy, rodzice kupowali mi wszystkie ukazujące się wówczas czasopisma z krzyżówkami i szaradami" Kiedy skończył sześć lat, zainteresował się szachami. Grał z ojcem, który traktował go na tyle poważnie, że ... zawsze zwyciężał. Tym samym odebrał synowi ochotę do dalszej gry, aż do czasu, gdy Adam w wieku dziesięciu lat poważnie zachorował i musiał długo przebywać w łóżku. Z nudów postanowił wrócić do szachów, poprosił mamę o prenumeratę magazynu "Szachista" i cierpliwie analizował mistrzowskie partie. Po kilku miesiącach zaczął systematycznie pokonywać ojca, odbierając mu ochotę do dalszej gry:-) Szukając możliwości konfrontacji z innymi szachistami, jako czternastolatek zapisał się do Klubu Młodzieżowego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów przy ulicy Sławkowskiej, gdzie z jego inicjatywy powstało koło szachowe.

cdn

Kariera naukowa

STOPNIE NAUKOWE

  • Absolwent matematyki (1975) i filozofii (1977) Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  • Doktorat (1984 Uniwersytet Jagielloński) - "Problem redukcji a teza o niewspółmierności teorii naukowych".
  • Habilitacja (1995 Uniwersytet Jagielloński) - "Prawda i racjonalność naukowa".
  • Profesor zwyczajny nauk humanistycznych (od 18 października 2002 r.).

INNE OSIĄGNIĘCIA

  • Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej, Harvard 1990.
  • Stypendysta British Academy w 1998 r.
  • Laureat nagrody Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich (1993).
  • Laureat Nagrody im. Tadeusza Kotarbińskiego Wydziału I PAN (2007) za książkę "Metodologia nauk".
  • Dyrektor Instytutu Filozofii i kierownik Katedry Ontologii i Epistemologii Uniwersytetu Opolskiego.
  • Przewodniczący/Zastępca przewodniczącego Komitetu Nauk Filozoficznych PAN.
  • Promotor i recenzent kilkunastu prac doktorskich, habilitacyjnych itp.
  • Autor licznych książek i innych publikacji.

PRACA W SZKOŁACH WYŻSZYCH

  • Uniwersytet Jagielloński (1975-2000)
  • WSP w Zielonej Górze (1996-2001)
  • Uniwersytet Zielonogórski (2001-2003)
  • Uniwersytet Opolski (od 2003)

Wirtualne muzeum - zbiory pamiątek Adama Groblera

Źródła