1929.07.21 Wisła Kraków – Ruch Chorzów 5:1

Z Historia Wisły

1929.07.21, I liga, 13. kolejka, Kraków, Stadion Wisły, 17:30
Wisła Kraków 5:1 (0:1) Ruch Hajduki Wielkie
widzów: 2-4.000
sędzia: Mieczysław Walczak z Warszawy
Bramki

Władysław Kowalski 52'
Józef Kotlarczyk (g) 56'
Jan Kotlarczyk 63'
Jan Ketz 77'
Józef Kotlarczyk 86'
0:1
1:1
2:1
3:1
4:1
5:1
Paweł Buchwald





Wisła Kraków
2-3-5
Maksymilian Koźmin
Aleksander Pychowski
Emil Skrynkowicz
Karol Bajorek
Jan Kotlarczyk
Józef Kotlarczyk
Stanisław Czulak
Jan Ketz
Władysław Kowalski
Bronisław Makowski
Mieczysław Balcer

trener: brak
Ruch Hajduki Wielkie
2-3-5
Kremer
Kiełbasa
Kosz
Badura
Katz
Zorzycki
Kałuża
Paweł Buchwald
Teodor Peterek
Sobota
Frost

trener: brak
Rogi: 10:3

O Wiśle Kraków czytaj także w oficjalnym serwisie Przeglądu Sportowego - przegladsportowy.pl

Spis treści

Relacje prasowe

Przegląd Sportowy. R. 9, 1929, nr 42

1929.07.20

Spotkanie Wisła — Ruch Jest niepomiernie ważniejsze dla Ślązaków niż dla gospodarzy. Ruch, tak świetnie kroczący początkowo na czele tabeli znalazł się bowiem już na jej szczeblach końcowych i z powodzeniem może być zaliczany do klubów zagrożonych spadkiem do klasy A. Sądząc z ostatnich dwu porażek drużyny śląskiej u siebie w Królewskiej Hucie, trudno Jest przypuszczać, aby wiosenny mistrz Ligi pozwolił sobie uszczknąć choćby jeden punkt. Że jednak niespodzianki są zawsze możliwe, a wobec wyjątkowo słabego ostatniego meczu Wisły z Turystami bardzo prawdopodobne — świadczy o tern również remis 1:1 uzyskane z Wisłą w foku ubiegłym przez Ruch i to na boisku mistrza Ligi. Pozostałe jednak wyniki 4:0 oraz 2:0 i 4:0 skłaniają raczej do przypuszczeń, że mecz uwieńczy zwycięstwo mistrza, który nie pozwolił Warcie tym razem wydrzeć sobie prowadzenia

„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1929, nr 196 (21 VII)

Ruch Wisła.

Niedzielnemu spotkania drużyny górnośląskiej z mistrzem Polski, Wisłą towarzyszy bardzo wielkie zainteresowanie. Z jednej strony jest to pierwszy, mecz w Krakowie z jesiennej serji rozgrywek ligowych z drugiej zaś jest to spotkanie Wisły z najgroźniejszym zespołem dla drużyn Krakowa w rozgrywkach ligowych.

W dotychczasowych bowiem meczach z drużynami j krakowskiemi, drużyna Ruchu nie doznała żadnej j porażki. Ma ona natomiast do zapisania w swej pięknej kronice spotkań ligowych z drużynami Krakowa j zwycięstwo sensacyjne nad Cracovią 3:0, dalej nad : Wartą, Legją i Pogonią, a nadto remisowe wyniki z Wisłą i Garbarnia.

Początek tego atrakcyjnego meczu na boisku Wisły w niedziele o godz. 5.30 popołudnia, poprzedzi spotkanie drużyn młodszych Garbarni i Wisły. — Przedpołudniem zaś odbędzie się o godz. 11 mecz o mistrzostwo kl. A. Korona—Sparta, poprzedzi mecz Patria II—Wisła III.

W sobotą zaś o godz. 5.30 na bosku Wisły odbędzie się mecz o mistrzostwo Garbarnia II.—Wisła II.


„Ilustrowany Kuryer Codzienny”

1929, nr 198 (23 VII)


Kraków, 22 lipca.

Pierwszy tydzień rozgrywek ligowych w II rundzie przyniósł już niespodzianki; do takich należała przedewszystkiem porażka Warty w warszawie z kandydatem do kl. „A‘‘ Polonią. Również zwycięstwo Turystów nad IFC nie było prze widywane, spodziewano się tylko ogólnie zwycięstwa Wisły nad Ruchem.

Wisła-Ruch 5:1 (0:1).

Kraków, 21 lipca. Drużyna Ruchu nie usprawiedliwiła nadziei w niej pokładanych. Po zespole, który dotychczas nie strącił żadnego punktu z drużynami krakowskiemi, spodziewano się czegoś więcej i to znacznie więcej. Tymczasem można było zobaczyć zespól całkiem przeciętny, jeden z najsłabszych ligowych, a wedle klasy wczorajszej gry kandydata do spadku z Ligi.

Cały mecz bowiem poza bardzo nieznacznemi okresami kilkuminutowemi stał pod znakiem silnej przewagi Wisły, której należało się bezapelacyjne zwycięstwo i to w wyższym znacznie stosunku. Do pauzy jednak mimo to Wisła nie wykorzystuje licznych sytuacyj podbramkowych, głównie na skutek braku decyzji w napadzie oraz prześladującego ich pecha. Że nie jest to przesadą, świadczy o tem fakt, iż drużyna Wisły po przerwie mimo identycznej przewagi zdobyło aż pięć bramek, a rezultat mógł nawet być jeszcze wyższy, biorąc pod uwagę olbrzymią ilość groźnych sytuacyj pod bramką Ruchu.

Skład drużyn nie był normalny, w Ruchu brakło Gąsiora, zaś w Wiśle Reymana i Adamka, luki te zastąpili Czulak grający na skrzydle, a na łącznikach Ketz i Makowski (od pauzy Kotlarczyk II). Mecz sam należał zwłaszcza po pauzie do bardzo ładnych, a na pochwalę Wisły zapisać trze ba, iż nie dała się zaskoczyć przeciwnikowi i grała po utracie bramki nadzwyczaj ambitnie we wszystkich linjach. Na wyróżnienie zasługują zwłaszcza cała linja pomocy, w napadzie Kotlarczyk II. i Czulak. Obrona, w której wystąpił znowu Skrynkowicz, dopisała, Koźmin popełnił błąd przy wybiegu do piłki, co potem kosztowało bramkę, zresztą dobry.

Bramki strzelili dla Wisły: Kotlarczyk II (2)) a po jednej Kowalski, Ketz i Kotlarczyk I. Ruch zdobył gola z zamieszania podbramkowego. Drużyna Ruchu, jak wspomnieliśmy wyżej, słaba, na wyróżnienie zasługuje jedynie Katzy w obronie, Krymer w bramce i Frost na lewem skrzydle, po przerwie zespół górnośląski nie wytrzymał tempa i opadł na siłach. Sędzia p. Walczak, ludzi około 2.000.


Siła i Zdrowie: dodatek tygodniowy „Słowa Pomorskiego”. 1929, nr 29 1929.07.24

Wisła bije Ruch 5:1 (9:1). Rozegrany w Krakowie mecz o mistrzostwo Ligi pomiędzy Wisłą a Ruchem z Wielkich Hajduk zakończył się zdecydowanem zwycięstwem krakowskiej drużyny 5:1. Wisła wystąpiła bez Reymana i Adamka. Do przerwy zaznaczyła się przewaga Ruchu, po przerwie zaś bezapelacyjną przewagę miała drużyna krakowska. Bramki zdobyli dla Wisły: Kotlarczyk II. (2), Kotlarczyk I. (1). Ketz i Kowalski. (PAT.).



http://buwcd.buw.uw.edu.pl/e_zbiory/ckcp/p_sportowy/1929/numer043/imagepages/image3.htm do przepisania